Akcja Żonkile

📅 W minioną środę w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja historii, związana z obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz akcji Żonkile. Plan lekcji wszystkich klas został specjalnie dostosowany do tego wyjątkowego wydarzenia. ☺️
🎤 Cała akcja rozpoczęła się od lekcji poprowadzonej przez Pana Wicedyrektora, który opowiedział uczniom o historii powstania w getcie warszawskim i o naszym udziale w akcji Żonkile. 👀 Następnie wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia popularnego ostatnio filmu pt. „Mistrz”, który opowiadał o pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim, więźniu niemieckiego obozu koncentracyjnego.
🖊📃 Po seansie wszyscy uczniowie zostali zmobilizowani do napisania recenzji filmu, która miała być podstawą do wystawienia ocen z języka polskiego i historii. Była to nie tylko okazja do nauki o tragicznych wydarzeniach związanych z gettem warszawskim, ale także do rozwijania umiejętności pisania recenzji i analizy dzieła filmowego.
Czym jest Akcja Żonkil❓
Akcja „Żonkil” to coroczna inicjatywa organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, mająca na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu poprzez akcję edukacyjno-społeczną. Jest to symboliczna forma pamięci i szacunku wobec mieszkańców gett oraz symbol solidarności i pamięci o historii polskich Żydów.