Dolnośląski Festiwal Nauki – Semiochemia i Feromony

Uczniowie przed budynkiem Uniwersytetu Wrocławskiego

Dolnośląski Festiwal Nauki: Odkrywanie Tajemnic Semiochemii i Feromonów!

W dniu 18 września 2023 roku, uczniowie z drugich klas o profilu medycznym naszej szkoły odwiedzili Dolnośląski Festiwal Nauki. Wykład w którym uczestniczyli odbył się na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. To wydarzenie otworzyło przed nimi fascynujący świat semiochemii i feromonów.
Uczniowie przed budynkiem Uniwersytetu Wrocławskiego

Czym jest Semiochemia?

Semiochemia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem substancji chemicznych, które służą jako nośniki informacji między organizmami w świecie przyrody. Te chemiczne związki, znane jako semiochemikalia, są komunikatami chemicznymi, które zwierzęta i rośliny wykorzystują do komunikacji między sobą w celu regulacji różnych procesów życiowych. Są one niezwykle istotne dla zachowań, rozrodczości, obrony, polowań i wielu innych aspektów życia organizmów.

Semiochemikalia mogą pełnić różne role w ekosystemach i były obiektem badań w wielu dziedzinach biologii, takich jak ekologia behawioralna, ekologia chemiczna, etologia, czy entomologia.

Oto kilka głównych aspektów semiochemii:

1. Feromony: Feromony to jedna z najbardziej znanych form semiochemikaliów. Są to substancje wydzielane przez organizmy, które wpływają na zachowanie innych osobników tego samego gatunku. Feromony są szczególnie ważne w komunikacji wśród owadów społecznych, takich jak mrówki, pszczoły czy termit.
  2. Alomony: Alomony to semiochemikalia, które wpływają na zachowanie organizmów różnych gatunków. Przykładem może być sytuacja, w której roślina wydziela substancje chemiczne, które odstraszają roślinożerców lub przyciągają drapieżniki, które polują na te szkodniki.
  3. Kairomony: Kairomony to semiochemikalia, które są korzystne dla jednego organizmu, ale wykorzystywane przez inne. Na przykład, owady drapieżne mogą wydzielać kairomony, które przyciągają ich ofiary.
  4. Syntomony: Syntomony to semiochemikalia wykorzystywane wewnątrz jednego organizmu, aby koordynować różne procesy biologiczne. Przykładem może być wydzielanie hormonów w organizmach zwierząt, które wpływają na ich cykl rozrodczy lub zachowanie.

Semiochemia jest ważnym obszarem badań, który pomaga zrozumieć, jak organizmy komunikują się ze sobą i jak te komunikaty wpływają na ekosystemy i zachowania w przyrodzie. Badania semiochemii mają zastosowanie nie tylko w nauce, ale także w kontekście ochrony środowiska, rolnictwa i kontroli szkodników.

Nasi Uczniowie na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Podczas festiwalu uczniowie uczestniczyli w wykładzie poświęconym tym zagadnieniom. Wykład, zatytułowany „Czary miłosne? Semiochemia, feromony„, pozwolił naszym uczniom zrozumieć, w jaki sposób substancje chemiczne wpływają na relacje między organizmami, zarówno w świecie przyrody, jak i w laboratoriach.

Nasi uczniowie byli zafascynowani tematem i chętnie zadawali pytania prelegentowi. Wykład nie tylko dostarczył im fascynujących informacji, ale także zainspirował do dalszego zgłębiania tajemnic chemii i biologii.

To niezwykłe wydarzenie pozwoliło naszym uczniom zobaczyć, jak nauka staje się żywa i inspirująca. Wspieramy ich pasję i zachęcamy do dalszego odkrywania świata nauki.

Dolnośląski Festiwal Nauki to jedno z wielu wyjątkowych wydarzeń, które pozwalają naszym uczniom rozwijać swoje zainteresowania i pasje. To także dowód na to, że nauka jest fascynująca i dostępna dla każdego, kto jest gotów się nią zafascynować.

Dziękujemy Uniwersytetowi Wrocławskiemu za zaproszenie i organizację tego wspaniałego wydarzenia. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich zaangażowania w rozwijanie swojej wiedzy naukowej!